- SİYASİ PARTİLERDE SEÇİM KAMPANYALARININ FİNANSMANI: KIRKLARELİ ÖRNEĞİ (E-Kitap)
  • SİYASİ PARTİLERDE SEÇİM KAMPANYALARININ FİNANSMANI: KIRKLARELİ ÖRNEĞİ (E-Kitap)

Siyaset yapma biçiminin tarihsel süreç içerisinde geçirmiş olduğu dönüşüm, partilerin toplumsal yaşamdaki rolleri üzerinde büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Günümüz siyasetinin ve parti modellerinin kendine özgü dinamikleri partilerin seçim kampanyalarını ve dolayısıyla da bu kampanyaların finansmanlarını çok yakından etkilemektedir. Örgütlenme modellerinde meydana gelen değişmeler seçim kampanyalarını giderek profesyonelleşen, dışarıdan uzman desteği alınan, ideolojik söylemler yerine daha esnek söylemlere iten, reklâmların ve kitle iletişiminin ön planda olduğu bir yapıya büründürmüştür. Bu bakımdan partiler artan bir rekabet ortamı içerisinde kalmaktadır. Neredeyse siyasi birer şov haline gelen seçim kampanyalarının maliyetler açısından ortaya çıkardığı durum da göz önüne bulunduğunda seçim kampanyalarında finansman konusu önemli bir yer işgal etmektedir.

Bir sistem olarak siyasetin finansmanı seçim kampanyalarının nasıl finanse edildiği konusunda yol göstermektedir. Ülkelerin farklı sistemleri benimseyip bunları uygulaması partilerin seçim kampanyalarının finansmanında değişik yöntemler izlemesine yol açmıştır. Bugün karşı karşıya olunan siyasi finansman sistemi karşısında, parti ve adaylar uygun yöntemi bulma konusunda çaba harcamakta ve başarı elde etmeye çalışmaktadır. Partilerin ve adayların finansman bakımından karşılıklı konumlarındaki dengenin sağlanması seçim kampanyalarının finansmanında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seçim kampanyalarının finansmanı açısından parti genel merkezi, yerel teşkilat ve adayın kendisi ele alındığında ağırlığın devlet yardımı alan partilerde genel merkezde, bu yardımı almayan partilerde ise parti yerel teşkilatının ve adayın kendisinde olduğu görülmektedir. Son zamanlarda siyasi partilerin finansmanı konusu artan bir şekilde araştırmacıların ilgi alanına girmeye başlamıştır. Bu çalışma kapsamında da parti modellerinden hareketle, siyasetin finansmanı bir sistem dâhilinde ele alınmıştır. Kırklareli ili ve üç parti özelinde partilerin seçim kampanyalarının finansmanının parti ve aday ilişkisi çerçevesinde nasıl gerçekleştiği ortaya konmaya çalışılmıştır.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

SİYASİ PARTİLERDE SEÇİM KAMPANYALARININ FİNANSMANI: KIRKLARELİ ÖRNEĞİ (E-Kitap)

  • Marka: E-KİTAP
  • Ürün Kodu: 9786256501447
  • Yazar Adı          : OSMAN KOCAAGA
  • Basım               : 20 Aralık 2023
  • Ebat                  : 16x24cm
  • Sayfa Sayısı      : 154
  • Stok Durumu: Tükendi
  • 0,00TL


Etiketler: SİYASİ, PARTİLERDE, SEÇİM, KAMPANYALARININ, FİNANSMANI, KIRKLARELİ, ÖRNEĞİ, E-Kitap,